Oynak Bilyalı Rulmanlar

Oynak bilyalı rulmanlar çift sıralıdır ve dış bilezik hareket yollan küreseldir. Bu durum rulmana açısal yönde oynaklık kazandırır ve eksen kaçıklıklannı, mil esnemelerini ve yuva deformasyonlarını karşılamasını sağlar. Oynak bilyalı rulmanlar silindirik veya konik deliklidir (sonek K), parçalarına ayrılamazlar. Oynak bilyalı rulmanların her iki taraftan plastik kapaklı olanları da vardır (sonek 2RS).

112 serisi oynak bilyalı rulmanlar geniş bir iç bileziğe sahiptir. Bunlar, iç bileziğin bir tarafında bulunan oluk mildeki germe pimiyle karşılaşacak şekilde mile takılır. Eğer oynak bilyalı rulmanlar mile çift takılacaksa, iç bileziklerindeki olukları ya birbirlerine ters gelecek şekilde ya da birbirlerine dönük biçimde yerleştirilmelidir. 112 serisi rulmanların delik toleransı J7′ dir.

Silindirik delikli oynak bilyalı rulmanların standart boşluk sınıfı normal boşluktur, özel olarak C3 boşluk sınıfında da üretilirler. Konik delikli oynak makaralı rulmanlar ise standart olarak C3 boşluk sınıfındadırlar.

Oynak bilyalı rulmanlar orta konumdan yaklaşık 4°’ye kadar olan açısal kaçıklıkları dengeleyebilir, sızdırmazlık elemanlı oynak bilyalı rulmanlarda bu değer max 1,5°’ye kadardır.

Cam elyaf takviyeli polyamid 66 kafesli oynak bilyalı rulmanlar için TV soneki kullanılır. Bu kafes malzemesi 120°C’lik sıcaklıklara kadar uzun süreli periyotlarda çalışmaya dayanıklıdır. Eğer rulman sıvı yağ ile yağlanıyorsa yağ içindeki katkı maddeleri kafesin servis ömrünü düşürür. Aynı zamanda yüksek sıcaklıklarda eskiyen yağ da kafesi olumsuz etkileyebileceğinden, yağ değiştirme aralıklarına dikkat edilmesi gerekir.

Bilya kılavuzlu kütlesel işlenmiş pirinç kafesli oynak bilyalı rulmanlar için M soneki kullanılır.

Bazı oynak bilyalı rulmanlarda bilyalar bileziklerden dışarı taşar. Aşağıdaki tabloda bu taşma miktarı verilmektedir.

Rulman Taşıma Miktarı

Eşdeğer statik yük
Po = Fr + Yo . Fa (kN)
Eksenel faktör Y o rulman tablolarında verilmiştir.
FAG oynak bilyalı rulmanlar 150°C’lik bir işletme sıcaklığına kadar çalışabilecek şekilde ısıl işlem görmüştür. Polyamid kafesli rulmanlarda kafes malzemesinin kullanılabileceği sıcaklık sınırına dikkat edilmesi gerekir.