Silindirik Makaralı Rulmanlar

Tek sıralı silindirik makaralı rulmanlar parçalarına ayrılabilir. Bu özellik takma ve sökmeyi kolaylaştırdığı gibi, her iki rulman bileziği sıkı takılabilir. Makaralar ve hareket yollan arasındaki iyileştirilmiş çizgisel temas kenar gerilimlerini önler.

Silindirik makaralı rulmanlar, faturalarının düzenlenişine göre çeşitli tiplere aynlır. NU tipinin dış bileziğinin iki faturası olup, iç bilezik faturasızdır. N tipinin iç bileziğinin ise iki faturası vardır ve dış bilezik faturasızdır. NU ve N tipindeki silindirik makaralı rulmanlar serbest rulmanlardır. Parçalarına ayrılabilir olmaları takma ve sökmeyi kolaylaştırır. Her iki bilezik de sıkı geçirilebilir. NJ tipindeki silindirik makaralı rulmanların dış bileziğinde iki fatura bulunur. Buna karşılık iç bilezikte tek fatura vardır. Böylece tek yöndeki eksenel kuvvetleri karşılayabilirler. Değişken yöndeki eksenel kuvvetleri karşılayan sabit rulman olarak NUP tipindeki silindirik makaralı rulmanlar takılır. Bunların dış bileziğinde iki fatura olup, iç bileziğinde sabit bir fatura ve serbest bir fatura kapağı bulunur. NJ tipindeki bir silindirik makaralı rulman HJ faturalı bileziğiyle birlikte kullanıldığında, NUP rulmanı gibi bir sabit rulman oluşturur.

2E,22E,3E ve 23E serisi silindirik makaralı rulmanların makaraları en yüksek yük taşıma kapasitesine göre boyutlandırılmıştır.

Silindirik makaralı rulmanlarda makaralar ile hareket yolu arasındaki son derece düzgün çizgisel temas, kenar gerilimlerini önlediği gibi belirli bir açısal uyabilirlik yeteneğine de imkan tanır. P / C ≤ 0,2 değerlerindeki yüklerde tek sıralı silindirik makaralı rulmanların açısal uyabilirliği en fazla 4′ (dakika) dır. Daha yüksek yük miktarlarının veya daha büyük eksen kaçıklıklarının bulunması halinde lütfen FAG’ a danışınız.

2E, 22E, 3E ve 23E FAG silindirik makaralı rulmanların çoğunluğu cam elyafı takviyeli polyamid 66′ dan kafese sahiptir (sonek TVP2). Bu kafeslerin rijitliği sayesinde en yüksek yük taşıma kapasitesine ulaşılabilmektedir. Cam elyafı takviyeli polyamid 66 dan kafesler 120ºClik sıcaklıklara kadar uzun süreli periyotlarla çalışmaya dayanıklıdır. Eğer rulman sıvı yağ ile yağlanıyorsa, yağ içindeki katkı maddeleri kafesin servis ömrünü düşürür. Aynı zamanda yüksek sıcaklıklarda eskiyen yağ da kafesi olumsuz etkileyeceğinden, yağ değiştirme aralıklarına dikkat edilmesi gerekir.

Kafes soneki taşımayan silindirik makaralı rulmanlar preslenmiş çelik sac kafese sahiptir. M ve M1 sonekli silindirik makaralı rulmanlar makara kılavuzlu pirinçten kütlesel kafese sahiptir.

Eşdeğer dinamik yük

Sadece radyal yönde yüklenen silindirik makaralı rulmanlar için;

P=Fr(kN)

Radyal kuvvetin yanında rulmana Fa eksenel kuvvetinin de etkimesi halinde, söz konusu kuvvetin değeri rulman ömür hesabında aşağıdaki tabloda verildiği gibi dikkate alınır. Burada Fa ≤S F aH olması şarttır (F aH: kabul edilebilir eksenel yük). 

Kabul edilebilir eksenel yük

NUP, NJ veya faturalı bileziğe sahip NJ silindirik makaralı rulmanlar, radyal yönde de yüklenmişlerse, eksenel yükleri taşıyabilirler. Kabul edilebilir eksenel yükün değeri (Fa/C max. 0.1) aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

  • Radyal yük
  • Devir hızı
  • Yağlama
  • İşletme sıcaklığı
  • Rulmanın takıldığı yerdeki ısı transferi şartları
 

Kabul edilebilir eksenel yük, yağlama, sürtünme şartları ve rulmanlı yataklama düzeninin tüm ısı balansına bağlıdır. En uygun sürtünme şartları, makaralar ve faturalar arasında yük taşıyan ince bir yağ filmi oluştuğunda sağlanır. Bu şartlar, işletme viskozitesi düşük ve eksenel kuvvetler yüksek olduğunda yüksek bir devir hızı gerektirir. Aynı işletme viskozitesinde, eksenel kuvvet düşük olduğunda, uygun şartlar düşük bir devir hızı ile elde edilir.

Eşdeğer statik yük

Statikolarak radyal yönde yüklenen silindirik makaralı rulmanlar için;

Po=Fr(kN)

FAG silindirik makaralı rulmanlar 150″Clik bir işletme sıcaklığına kadar çalışabilecek şekilde ısıl işlem görmüştür. Rulman dış çapı 120 mm’ den daha büyük rulmanlar 200°C sıcaklığa kadar boyut stabilizasyonunu korur. Polyamid kafesli rulmanlarda kafes malzemesinin kullanılabileceği sıcaklık sınırına dikkat edilmesi gerekir.