TEK SIRA OYNAK MAKARALI RULMAN
Tek Sıralı Oynak Makaralı Rulmanlar

Tek sıralı oynak makaralı rulmanlar, bir sıra açısal uyabilme  yeteneğine   sahip   makaralardan oluşmuştur.  Radyal yüklerin  yüksek  olduğu  ve eksen  kaçıklıklarının  dengelenmesi  istenen tasarımlar için özellikle uygundur. Rijid yapısından dolayı daha çok,  darbeli  kuvvetlerin etkidiği uygulamalarda çok iyi  sonuçlar  verir.  Tek sıralı oynak makaralı rulmanların eksenel yük taşıma kapasitesi çok sınırlıdır. Parçalarına ayrılamayan bu  rulmanlar  silindirik  ve  konik  delikli  olarak üretilirler. Konik delikli olanlar C3 radyal boşluk sınıfındadır.

Normal yükler altında iç bileziği dönen tek sıralı oynak  makaralı  rulmanlar  4°’ye  kadar  eksen kaçıklıklarına izin  verebilirler.  Tek  sıralı oynak makaralı rulmanlar cam elyafı takviyeli polyamid 66’dan kütlesel  kafese   (sonek T) veya pirinçten kütlesel kafese (sonek MB)  sahiptir. Cam elyafı takviyeli  polyamid  66’tan  kafesler  120°C’lik sıcaklıklara kadar uzun süreli periyotlarla çalışmaya dayanıklıdır. Eğer rulman sıvı yağ ile yağlanıyorsa, yağ içindeki katkı maddeleri kafesin servis ömrünü düşürür.  Aynı zamanda yüksek  sıcaklıklarda, eskiyen yağ da kafesi olumsuz etkileyeceğinden yağ değiştirme aralıklarına dikkat edilmesi gerekir.

Eşdeğer dinamik yük

P = Fr + 9,5.Fa  (kN)

Eşdeğer statik yük

Po = Fr + 5.Fa  (kN)

FAG tek sıralı oynak makaralı rulmanlar 150°C’lik bir işletme sıcaklığına kadar çalışabilecek şekilde ısıl işlem görmüştür. Dış çapı 120 mm’den büyük rulmanlar 200°C’ye kadar boyut stabilizasyonunu korur.  Polyamid  kafesli  rulmanlarda  kafes malzemesinin kullanılabileceği sıcaklık sınırına dikkat edilmesi gerekir.